Слушать радио онлайн Слушать радио Ретро онлайн

У чому полягає необхідність отримання кадастрового номеру?

Государственный акт о праве собственности на землю

Як відомо, ще в навесні 2009 року Верховна Рада України внесла поправки до низки нормативних актів України щодо документів, які посвідчують право власності на землю, в тому числі і порядку поділу та злиття земельних ділянок. При цьому, Законом України № 1066-VI від 05.03.2009р. у частину другу статті 132 Земельного кодексу України було внесено пункт «ж», згідно з яким всі договори, про перехід права власності на земельні ділянки (які обов'язково укладаються в письмовій формі та нотаріально посвідчуються) повинні мати кадастровий номер.

Відповідно до чинного законодавства кожній земельній ділянці повинен бути присвоєний свій оригінальний кадастровий номер. Такий номер присвоюється ділянці на підставі її меж, а також залежно від її місцезнаходження - згідно кадастрового плану такої ділянки. Варто відзначити те, що якщо змінився власник земельної ділянки то кадастровий номер даної ділянки залишається незмінним. Кадастровий номер земельної ділянки змінюється тільки в таких випадках:

  • розділ земельної ділянки;
  • злиття з іншою земельною ділянкою;
  • перехід земельної ділянки до іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Кадастровий номер надзвичайно важливий для того, щоб уникнути випадків виготовлення на одну земельну ділянку двох державних актів на різних осіб, а також щоб уникнути інших правопорушень пов'язаних із земельними ділянками.

2 квітня 2002 була прийнята нова форма сучасних державних актів на землю (в яких вказується кадастровий номер).

Враховуючи, що ці зміни були прийняті досить пізно, то у ряді державних актів на землю старого зразка кадастровий номер земельної ділянки відсутній.

Старі державні акти є дійсними і зараз, навіть без кадастрового номеру, але, відповідно до частини другої статті 132 Земельного кодексу, в кожному договорі про перехід права власності на земельну ділянку має бути визначений його кадастровий номер. Крім того, частина шоста статті 120 Земельного кодексу була прийнята у новій редакції, в якій визначалося, що кадастровий номер земельної ділянки є істотною умовою для договору, який передбачає перехід права власності на житловий будинок, споруду чи будову, права на які переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці будівлі або споруди (такі зміни набули чинності 1 січня 2010 року). Вищезазначені новели свідчать, що у разі, якщо ви продаєте або даруєте земельну ділянку, будинок або іншу споруду, що розміщені на земельній ділянці, у відповідному договорі необхідно вказати кадастровий номер для даної ділянки.

Таким чином, якщо в державному акті відсутній кадастровий номер - жоден нотаріус не має прав засвідчити такий договір.

Якщо державний акт старого зразка не містить кадастрового номера, то власнику земельної ділянки необхідно звернутися до відповідної землевпорядної організації для здійснення дій з присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці. Слід зазначити, що в реаліях сьогодення, такий процес може бути і досить тривалим, так що не варто сподіватися на миттєве рішення виниклої проблеми.

Враховуючи вищевикладене, якщо ви в найближчому часі маєте намір продати будинок, дачу або земельну ділянку, доцільно буде, завчасно звернутися за отриманням кадастрового номеру.

Яндекс.Метрика